Вт04072020

Посл. обновление:Вс, 05 Апр 2020 2pm

Back Вы здесь: Home Хищник ОКУНЬ Вудіння окуня на блешні типу MEPPS

Вудіння окуня на блешні типу MEPPS

Рейтинг:   / 1
ПлохоОтлично 
Окунь - хижа зграєва риба, що веде денний спосіб життя, поширена майже повсюдно. В уловах спінінгістів найчастіше зустрічаються особини до 500 грамів вагою. Крупніші екземпляри попадаються рідко. Відправляючись за окунем, бажано мати спінінг завдовжки 1,80-2,50 метра з м'яким чутливим кінчиком, який дозволяє краще контролювати поведінку приманок у воді і проводити м'яку підсічку. Найбільш відповідними для цієї мети є порожнисті вуглепластикові спінінгові вудилища з штекерним або телескопічним з'єднанням ("Daiwa" CC-80A, "Daiwa" 276 D-25). Вони достатньо легкі, міцні, практичні і дозволяють закидати легкі приманки на велику відстань. Вітчизняні спінінги з монолітного скловолокна значно важчі вуглепластикових і мають, як правило, жорсткий лад, зате невибагливі в експлуатації.

Для лову окуня спінінгом підходить будь-яка безінерційна котушка відкритого типу з невеликою шпулею, це переважно швидкісні безінерційні котушки, що мають передавальне число від 4:1 і вище ("Оріон" 001, 002, 003,102; КСБХ-7; "Ryobi" PCX-1; "Silstar" MX-30). Оптимальний діаметр волосіні 0,20-0,25 міліметра. Оскільки при лові окуня спінінгом використовуються в основному легкі приманки, то застосування товщої волосіні негативно позначається на дальності закидання. На котушку волосінь слід намотувати так, щоб вона на 2-3 міліметри не доходила до краю шпулі. Слід пам'ятати: чим глибше втоплена волосінь на шпулі, тим менше дальність закидання легких приманок.

Після закінчення рибалки волосінь обов'язково потрібно просушити і розпрямити на березі. Для цього, заздалегідь відрізавши металевий повідець, слід протягнути її по рівному берегу метрів сто. При намотуванні волосіні назад на шпулю котушки потрібно уважно оглянути перші три метри, які при закиданні піддаються найбільшому навантаженню. При виявленні дифекту зношену частину волосіні обрізають.

Металевий повідець необов'язковий, але при полюванні за окунем іноді блешню хапає щука, і тоді є ризик втратити і приманку, і трофей. У риболовецьких магазинах часто продаються вороновані сплетені двожильні повідці. Я їх розплітаю і роблю з них одножильні завдовжки 10-12 сантиметрів. Повідець виходить хвилястим, і тому він менш схильний до різних деформацій і набагато легше розпрямляється при вигинах. На одному кінці повідця повинен бути вертлюжок, на іншому - застібка для блешні.

Повідці слід випробувати на міцність за допомогою побутового безміна. Для цього треба зробити 10-15 ривків в секторі 5-6 кілограмів. При лові окуня спінінгом необхідний підсак - з його допомогою легко виводити крупні екземпляри. При полюванні з човна, особливо в закоряженних місцях, бажано мати відцеп. Одними з самих уловистих спінінгових приманок , здатних спокусити окуня, є блешні типу "Mepps", що обертаються, з довжиною пелюстки до 6 сантиметрів. Стисло зупинюся на характеристиках серій "Aglia", "Aglia long", "Comet decoree" і
"Lusox".

Серія Mepps Aglia для вудіння окуня
Серія "Aglia"


Блешні цієї серії мають значний лобовий опір у воді при відхиленні пелюстки від осі на 60 градусів. Їх досить легко утримати в заданому горизонті води навіть при не дуже швидкій проводці. Блешні № 0-3 найбільш придатні для облову мілких ділянок водоймища завглибшки до 1,5 метра, зарослих водною рослинністю. Блешнями №4-5 користуються частіше в місцях з глибиною від 2 до 5 метрів. На блешні серії "Aglia" зазвичай ловлять в місцях, що не мають помітної течії.

Серія
Серія "Aglia long"

Ці блешні мають невеликий лобовий опір у воді і мале відхилення пелюстки від осі (30 градусів), тому їх краще використовувати для облову ділянок водоймища глибиною від 1 до 8 метрів з більш-менш чистим дном. Блешні "Aglia long" незамінні при лові на течії.

Серія Mepps
Серія "Comet decoree"

Є як би проміжним варіантом між серіями "Aglia" і "Aglia long". Відхилення пелюстки - 45 градусів. Блешнями №0-3 частіше ловлять в місцях водоймища з глибиною до 1,5 метра №4-5 найбільш придатні для облову глибин до 5 метрів. Блешні цієї серії краще використовувати у водоймищах із слабкою течією або без течії.

Серія Mepps
Серія "Lusox"

Застосовується зазвичай для придонного лову в різних водоймищах з глибиною від 1,5 метра і більш. Блешні цієї серії оснащені знімними свинцевими головками різної ваги, які підбираються залежно від глибини передбачуваної ділянки облову. На відміну від інших блешень типу "Mepps" вони не мають сердечника на осі. Кут відхилення пелюстки від осі - 25 градусів.

Успіх будь-якої рибалки багато в чому залежить від погоди. Непоганих результатів при лові окуня можна чекати в теплих похмурих, з невеликим дощиком дні. Слід розраховувати на хороший улов при тривалому збереженні теплої, але не жаркої погоди. Дуже добре на життєву активність смугастого хижака впливають і короткочасні грозові дощі, і легкі нетривалі тумани навесні і літом. Кращий напрям вітру - південний або західний. Але найбільшу роль грає стійкий атмосферний тиск.

Негативними погодними чинниками, що впливають на клювання окуня, є раптове похолодання з похмурою погодою і дощами, яке супроводжується падінням атмосферного тиску. При різкому підвищенні атмосферного тиску також можна повернутися додому без улову. Негативно позначається на стані цієї риби сильна зміна рівня води у водоймищі, пов'язана з проливними дощами і помутнінням води, особливо в невеликих річках. Найбільш несприятливі вітри -північний і східний. Але деколи смугасті хижаки поводяться непередбачувано. Буває, що при стійкому нормальному атмосферному тиску і сприятливій погоді вони на 1-2 дні раптом припиняють всяке клювання, а потім за тих же погодних умов несподівано відновлюють його. У теплу погоду при стійкому атмосферному тиску вони жадібно хапають блешню, не дивлячись на північно-східний вітер.

Загальноприйнятий підбір кольору пелюсток, що враховує стан погоди, прозорість води і т.п., підходить і до блешень "Mepps". Але цілком можуть бути і виключення. Так, на одних водоймищах за любої погоди більший успіх приносять блешні з білою пелюсткою, на інших - риба краще ловиться на "Aglia reinbo" незалежно від кольору пелюстки, а "Aglia redbo" вона не бере навіть при сонячній погоді. Тому для конкретного водоймища слід експериментальним шляхом підбирати оптимальний за розміром, типом і кольором варіант блешні типу "Mepps".

До нересту зловити окуня на блешні типу "Mepps" можна лише випадково. У березні-квітні ця риба хапає приманку, що йде біля дна ступінчасто або поволі-монотонно. В цей час краще шукати окуня на глибині більше 1,5 метра. Попадається він найчастіше на блешні з жовтою або білою пелюсткою ("Aglia long" № 3-4, "Comet decoree" № 4 і різної ваги "Lusox"). Можуть принести успіх невеликі "Mepps", оснащені свинцевим грузилом вагою 10-15 грамів для лову на глибині. Грузило встановлюють в 40 сантиметрах від блешні і оснащують невеликим трійником з пензликом з червоної або білої шерсті. В цю пору року найбільш вдалими для рибалки вважаються теплі сонячні дні.

Нерест окуня зазвичай проходить в другій половині квітня, коли вода прогрівається до +7+8°С. Післянерестовий жор цієї риби починається в першій половині травня. Відразу після нересту зграї дрібних і середніх окунів осідають на глибині 1-2,5 метра. У закритих водоймищах це різкі перепади глибин, коряжники, ями, підводні мілини, затоки, мілководдя біля берега. У річках зграї окунів вибирають для свого проживання затоки, стариці, ями, закоряжені ділянки дна, місця із сповільненою круговою течією, береги з навислими над водою кущами. Крупні особини підходять до мілких берегових ділянок рідко. Більше шансів їх знайти біля підводних мілин, розташованих на деякому віддаленні від берега, а також в затопленому коряжнику і ямах, але, як правило, на глибині не менше 2 метрів. Місця свого проживання зграї цієї риби не міняють до настання осінніх холодів.

Під час післянерестового жору окуні починають атакувати блешню з світанку і до 8-9 годин ранку. Зазвичай вдень блешні їх мало приваблюють. За 1,5-2 години до заходу вони знову активізуються. Клювання припиняється з настанням нічних сутінків. Вранці, як правило, активність окуня вища, ніж увечері. Якщо у водоймищі багато окуня, це зовсім не гарантує хороший улов в будь-якому місці. Щоб не повернутися додому з порожніми руками, потрібно знати ділянки водоймища, куди риба виходить на годування в уранішній і вечірній час. Бій окуневих зграй можна досить швидко виявити, по сплесках, що виникають в результаті галасливої гонитви цього хижака за мальком. Якщо сплесків від окунів, що полюють у поверхні води, не видно, слід послідовно обловити всі горизонти води, міняючи при необхідності приманки і швидкість проводки блешні.

Виявивши місце окуневого бою, спінінгіст повинен посилати блешню на 2-3 метри далі за сплеск, проведений полюючим окунем. Як тільки блешня торкнеться води, слід відразу починати досить швидку підмотку волосіні, щоб приманка продовжила свій шлях поблизу від поверхні води. При покльовці окуня потрібно різко (але не дуже, щоб не пошкодити губу) кистьовим рухом руки підсікти його. Іноді дрібний окунь слідує за блешнею на деякій відстані, як би спостерігаючи за нею. Зазвичай спінінгіст помічає його в 4-5 метрах від себе. В цьому випадку бажано змінити напрям руху блешні, відвести спінінг убік, не припиняючи підмотувати волосінь. В цей час зазвичай слідує атака хижака.

Для лову під час бою найбільш відповідними є блешні "Aglia" №1-3, "Comet decoree" (краще з червоними крапками) №2-3. "Aglia long", "Aglia reinbo", "Aglia goldbo", "Aglia redbo" №1-3 з пелюстками білого або жовтого кольору. На деяких водоймищах окунь із задоволенням хапає "Aglia" №2-3 з чорною пелюсткою. Непогані результати можна отримати при лові на так званий "тандем" і "вставку". У "тандемі" дві блешні, що обертаються, кріпляться на відстані 20-30 сантиметрів одна від одної. Спочатку встановлюють легшу блешню, позаду неї - важчу. Наприклад, "Aglia" №2 - перша, за нею - "Aglia" №3. Металевий повідець, що сполучає блешні, прив'язують у першої блешні за петлю, де знаходиться трійник, а у другої, як звичайно.

"Вставка" - це відрізок волосіні завдовжки 30-40 сантиметрів з 2-3 короткими, по 2-3 сантиметри, повідцями, до яких прикріплені гачки з довгою цівкою №8-10. Гачки оснащені білими або червоними шерстинками. Цівка гачків поверх шерстінок може бути обмотана тонкою білою або жовтою фольгою. Позаду "вставки" встановлюється одна з блешень типу "Mepps". Волосінь, вживана на "вставці", повинна бути трохи тонше основної. "Тандем" і "вставка" розраховані на мисливський інстинкт окуня - бажання випередити побратима в гонитві за їжею. Проводку цих снастей здійснюють частіше в швидкому або середньому темпі. Залежно від глибини, на якій передбачається лов, підбирають вагу і тип блешні.

По мірі припинення бою окуня або при його відсутності на мілководді, можна спробувати пошукати цю рибу на глибших ділянках водоймища, обловлюючи різні горизонти води. Для лову в півводи підходять ті ж блешні, що і під час бою. На глибині більше 2 метрів самі відповідні блешні "Aglia" №4, "Aglia reinbo", "Aglia goldbo", Aglia redbo" №3, "Aglia long" №3-4, "Comet decoree" №4, різні по вазі "Lusox", а також дрібні "Mepps" зі встановленим попереду свинцевим грузилом. Пелюстки - білого або жовтого кольору.

У придонному шарі води проводку блешні краще здійснювати в середньому або поволі-монотонному темпі на відстані не вище за півметра від дна. Після виконання закидання блешню можна покласти на дно, якщо воно чисте. Але треба враховувати, що у момент вільного падіння блешні може послідувати несподівана атака окуня. Тому після попадання приманки у воду необхідно відразу вибрати слабке місце волосіні. Після того, як блешня лягла на дно, потрібно декількома швидкими оборотами ручки котушки підвести її, а потім продовжити проводку в потрібному темпі. У закоряженних водоймищах слід при першому закиданні злічити, скільки секунд приманка опускалася на дно, і при подальших закиданнях починати підмотку волосіні на 2-3 секунди раніше.

Якщо в процесі лову втрачено "відчуття дна" і спінінгіст не знає, на якій відстані від дна він веде блешню, корисно дещо уповільнити обертання ручки котушки до тих пір, поки пелюстка приманки не почне чіплятися за донний грунт і давати збої в обертанні. Після цього рекомендується зробити декілька швидких оборотів ручкою котушки, а потім продовжити проводку в раніше вибраному темпі. До речі, коли пелюстка блешні зрідка зачіпає дно, він піднімає фонтанчики муті, це часто приводить до атаки смугастого хижака. Якщо ж блешня постійно "скребе" дно, слід замінити її на меншу. Іноді при проводці блешні типу "Mepps" біля дна створюється відчуття того, що по ній неначе хтось несильно стукає. У цей момент з підсічкою поспішати не варто, треба лише небагато збільшити швидкість підмотки волосіні. Услід за цим може послідувати хватка хижака.

При лові з човна здійснювати проводку блешні слід до самого кінця -окунь може схопити блешню в найостанніший момент. З другої половини червня і на початку липня, коли зазвичай починається "цвітіння" води, час уранішньої і вечірньої активності окуня дещо скорочується. В уловах переважають дрібні особини. У жаркі сонячні дні він ловиться на блешню з світанку і до сходу сонця, а потім перед самим заходом. Дещо довше можна ловити в похмурі теплі дні із слабкими дощами, стійким атмосферним тиском і при невеликому вітрі, що викликає слабкі брижі води. Підвищуються улови після короткочасних грозових дощів.

У закритих водоймищах, при стійкому вітрі краще ловити біля підвітряного берега, де немає дрібних плаваючих водоростей. Влітку в сильно зарослих водною рослинністю водоймищах окуні часто вважають за краще полювати із засідки. Для лову спінінгом на мілководді в цих умовах найбільш підходять блешні "Aglia" №1-3, але можна використовувати і інші дрібні "Mepps". У літні сонячні дні часто добрі результати дає проводка блешні з мідною пелюсткою. У серпні, коли вода у водоймищах очищається від "зелені", клювання окуня пожвавлюється. Пік активності доводиться на кінець серпня -початок вересня. У найбільш сприятливі за погодними умовами дні його можна ловити протягом 3-4 годин після сходу сонця і 2-3 годин перед заходом.

У крупних і середніх водоймищах смугасті хижаки об'єднуються у великі зграї. Доводилося спостерігати, як зграї окунів, женучи попереду себе малька, рухалися смугою до 50 метрів в довжину. У цей момент риби жадібно хапають будь-яку приманку. Бували випадки, коли на один трійник попадалися по двох окунів. У невеликих водоймищах дрібного і середнього окуня слід шукати на глибинах до 2-2,5 метра в тих же місцях, що і навесні. Номери, тип і колір пелюсток блешень такі ж, як і навесні.

В другій-третій декадах жовтня, коли стає досить прохолодно, а ночами бувають заморозки, найбільшого успіху можна чекати в ясні сонячні дні з легким вітерцем південного або західного напряму. В цей час крупні окуні можуть попастися навіть в середині дня на досить дрібних місцях. В кінці жовтня - початку листопада, коли і вдень нерідко зберігається негативна температура повітря, зграї окунів вслід за дрібною рибою йдуть на глибину і лов окуня на блешні типу "Mepps" приймає випадковий характер.

В тему:
- Что любит окунь?;
- Московская оснастка. Как? Где? И зачем?;
- Ультралайт;
- Советы по ловле окуня;{social}


Loading...